Deti a potravinová intolerancia
Potravinová intolerancia (PI) je strašiakom, ktorý trápi nielen dospelých, ale aj deti, pomerne často práve dojčatá. Odhaliť neznášanlivosť u dospelého človeka je jednoduchšie, keďže vie identifikovať a najmä povedať ako sa cíti, či aké sú príznaky.
U malých detí je to už náročnejšie. Potravinová intolerancia sa u detí prejavuje mierne odlišným spôsobom v porovnaní s dospelými. Symptómy PI u dospelého človeka sú sprevádzané prevažne tráviacimi ťažkosťami, pričom u detí sa príznaky skôr prejavia v podobe ekzémov a kožných problémov, v nižšej miere problémami s trávením.
Ako rozlíšiť alergiu od potravinovej intolerancie u dieťaťa?
Túto otázku si kladie veľa rodičov a najmä, ak sa negatívne príznaky po konzumácii jedla prejavujú častejšie. Symptómy alergie a intolerancie na potraviny sú odlišné a podľa nasledovných reakcií dieťaťa viete ľahšie identifikovať, či sa jedná o alergiu alebo neznášanlivosť na niektorú potravinu.
Alergia | Intolerancia |
---|---|
Žihľavka Opuch Problémy s dýchaním Problémy s prehĺtaním Zvracanie Anafylaktický šok |
Kožné problémy Nadúvanie Plynatosť Zvracanie Zápcha Hnačka Pálenie záhy |
Predtým, ako sa rozhodnete či už pre návštevu lekára alebo pre test na potravinovú neznášanivosť, je dôležité si zodpovedať základné otázky z hľadiska lepšieho odlíšenia potravinovej alergie od intolerancie:
- Aké sú príznaky a akým spôsobom sa prejavujú?
- Aká je reakcia a po akom čase sa reakcia prejaví po konzumácii určitej potraviny?
- Ako dlho príznaky pretrvávajú?
- Prejavila sa reakcia prvýkrát alebo je opakovaná?
Zodpovedaním týchto otázok viete lepšie rozlíšiť, či sa u vášho dieťaťa prejavuje potravinová alergia alebo intolerancia. Potravinová alergia je bezprostrednou reakciou imunitného systému, zatiaľ čo pri intolerancii nie je imunitný systém zapojený. Intolerancia na potraviny sa prejavuje s časovým oneskorením, častokrát ťažkosťami s trávením, žalúdkom, ako aj kožnými ekzémami a vyrážkami.
Prejavy PI u dieťaťa, nie však u matky
Ak dieťa stále kojíte a prejavujú sa u neho niektoré zo symptómov potravinovej intolerancie, je viac než pravdepodobné, že reaguje práve na určitú potravinovú zložku, ktorú dieťa prijíma z materského mlieka. Je normálne, ak dieťa, ktoré je stále kojené bojuje s intoleranciou na potraviny, zatiaľ čo sa u matky žiadna potravinová neznášanlivosť neprejavuje. Spočíva to najmä v tvorbe IgG protilátok v tele matky na špecifické potraviny, ktoré sa akumulujú v tele tak, aby zabránili prejavom intolerancie a následným problémom. Matka dieťaťa tak môže byť asymptomatická, no pri prijímaní materského mlieka si dieťa ešte nie je schopné účinne vytvoriť dostatočné množstvo protilátok. V detskom systéme sa preto vytvára množstvo imunitných komplexov (potravinových proteínov) ukladajúcich sa do tkanív, čím je dojča neschopné automaticky odstrániť a očistiť z organizmu nadmerné množstvo týchto komplexov.
Najčastejšie symptómy PI u detí
- Ekzémy a vyrážky, fľaky na koži
- Podráždenosť, prípadná bdelosť
- Reflux
- Žalúdočné ťažkosti
- Nadúvanie a plynatosť
- Hnačka
- Odmietanie stravy
- Odmietanie prsníka pri kojení
- Nespokojnosť, častý plač a podráždenosť
Najčastejšie typy potravinovej intolerancie u detí
- Laktózová intolerancia
- Histamínová intolerancia
- Intolerancia na pšenicu
- Intolerancia na vajcia
- Intolerancia na kukuricu
Test potravinovej intolerancie u tehotných žien a detí do 2 rokov
Častokrát sa práve veľa žien pýta na test potravinovej intolerancie počas tehotenstva. Testovanie počas gravidity sa vôbec neodporúča. Hlavným dôvodom je imunita, ktorá je počas deviatich mesiacov tehotenstva potlačená a výsledky testu by boli nepresné alebo dokonca chybné. Avšak, dobrou správou pre budúce mamičky je možnosť testovania po 4 až 6 týždňoch po pôrode.
Permeabilita čreva u dojčiat je oveľa väčšia ako u detí starších nad 2 roky. Tiež nemôžeme zabúdať na to, že u bábätiek sa organizmus, ako aj ich imunita len postupne vyvíja, preto by mohli byť interpretované výsledky nepresné a s najväčšou pravdepodobnosťou skreslené, či dokonca nepravdivé.
Hoci sa testovanie PI odporúča pre deti až od 2 rokov, netreba zúfať. Ak máte dieťa do 2 rokov, test intolerancie na určité potraviny si môže urobiť práve matka dieťaťa, a to aj v prípade, že sa u nej doposiaľ neprejavili žiadne symptómy. Imunita dojčeného dieťaťa je zatiaľ iba pasívna a závislá od matky, resp. zo živín prijímaných z materského mlieka.
Test potravinovej intolerancie detí od 2 rokov
Ak máte po dlhšom pozorovaní nezvyčajných príznakov u Vášho dieťaťa pocit, že sa u neho prejavuje potravinová intolerancia, odporúčame urobiť test potravinovej intolerancie. Postupnosť a proces testovania je rovnaký ako pri dospelom človeku. Nevyhnutná je však podpora rodiča pri odoberaní vzorky, ako i pri zmene stravy a uvedenia nového jedálnička, ktoré by malo byť nenápadné a nahradené vhodnými alternatívnymi potravinami.
Vylúčenie nevhodných potravín zo stravy dieťaťa alebo stravy matky môže mať nasledovné pozitívne výsledky:
- Eliminácia ekzémov alebo iných kožných problémov, ktoré boli spôsobené istou potravinou alebo potravinami
- Zlepšenie apetítu a chuti do jedla
- Eliminácia tráviacich ťažkostí a priepustnosti čreva
- Normalizácia hmotnosti dieťaťa
- Väčšia spokojnosť a kľud dieťaťa
Elimináciou potravín spôsobujúcich intoleranciu a správnym nastavením stravy u dieťaťa staršieho ako 2 r. umožníte dieťaťu plnohodnotnejší a spokojnejší život bez zbytočného trápenia spôsobeného určitými potravinami.
Pri dieťati mladšieho ako 2 r. bojujúceho s potravinovou intoleranciou si musí práve kojaca matka zmeniť a upraviť jedálniček tak, aby dopriala vyváženú stravu a energiu nielen sebe, ale najmä svojmu potomkovi. Ak potrebujete s úpravou a vhodným nastavením jedálnička pomôcť, obráťte sa na nás alebo na výživového poradcu.