KANDIDÓZA
Vo vyspelom tráviacom trakte sa nachádza približne 2,5 kg živých baktérií, ktoré sa nachádzajú hlavne v hrubom a tenkom čreve. Niektoré z nich sú priateľské a pomáhajú vytvoriť zdravú mikroflóru. Iné sú po premnožení jedovaté a produkujú škodlivé toxíny. Produkcia toxínov ovplyvňuje vznik rôznych zdravotných problémov a narúša sa rovnováha medzi baktériami. Jedny z najproblematickejších sú črevné kvasinky, ktoré spôsobujú ochorenie kandidóza. Toto ochorenie sa vyskytuje čoraz častejšie a pridružujú sa k nemu aj iné ochorenia.
Čo je kandidóza?
Kandidóza je kvasinkové infekcia, ktorá vzniká premnožením kvasiniek rodu Candida – najčastejšie sa jedná o Candida albicans (80 – 90 % prípadov). Táto kvasinka sa nachádza v mikrobióme, ale po premnožení spôsobuje kvasinkové ochorenia v rôznych častiach organizmu. Jej premnoženie postihuje sliznice, kožu alebo vnútorné orgány. C. albicans sa bežne vyskytuje v koži, gastrointestinálnom trakte, ústnej a vaginálnej dutine.
Candida albicans a riziko pre vaše zdravie
V ľudskom tele sa nachádza viacero dôležitých druhov Candidy (okrem C. albicans): C. stellatoidea, C. tropicalis, C. krusei, C. galbrata, C. parapsilosis. Kvasinková infekcia sa rozrastá v dôsledku nadmernej konzumácie sladkého. Vaginálna kandidóza postihuje až 75 % žien.
Keďže tieto kvasinky rastú, môžu si vytvoriť určité vlastnosti, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie:
- Môžu si vytvoriť korene, ktorými sa pevne prichytia na stenu čriev a tým zvyšujú jej priepustnosť
- Umožňujú ľahší prienik toxínov z čriev do krvného obehu
- Môže dôjsť k celkovej toxicite organizmu
- Vedie ku chronickým zápalom a zvyšuje senzitivitu k:
- Chemikálie – farby, kozmetika, parfúmy atď.
- Vlhkosť – zvyšuje sa artritídová bolesť počas vlhkého počasia
- Úzkosť – kvasinkové toxíny zvyšujú stavy úzkosti
- Infekcia – tento toxický stav znižuje odolnosť organizmu voči vírusovým a bakteriálnym infekciám
- Často sa opakujúci opar, atletická noha, infekcie močových ciest a vaginálna infekcia
Príčiny vzniku kandidózy
Zvýšená prítomnosť kvasiniek v tráviacom trakte poukazuje, že imunitný systém je vážne oslabený a treba podporiť jeho slabé stránky. C. albicans sa primárne nachádza v ústach a črevách, kde pomáha s trávením a absorpciou živín. Taktiež sa nachádza vo vagíne a na pokožke.
Aké sú príčiny vzniku kandidózy?
- Oslabená imunita
- Nadmerné potenie
- Nadmerná konzumácia sladkého
- Zlá skladba probiotických kultúr
- Užívanie antibiotík a kortikosteroidov
- Diabetes
- Intravenózne katétre
Čo spôsobuje premnoženie C. albicans?
- Vysoký príjem cukrov
- Nadmerné požívanie alkoholu
- Fermentované potraviny podporujú nadmerný rast kvasiniek
- Chronický stres má veľký dopad na imunitný systém a tým tlmí aj fungovanie tráviaceho systému
- Autoimunitné ochorenia sa liečia imunosupresívami, ktoré redukujú obranyschopnosť pred infekciami
Kandidóza, jej symptómy a prejavy
Kandidóza sa veľmi dlho nemusí prejavovať, no medzi jej najčastejšie symptómy patria:
- tráviace problémy, hnačka, nadúvanie
- nekontrolovateľná chuť na sladké
- problémy s koncentráciou, pamäťou
- mozgová hmla
- vyrážky na koži, akné, ekzém, seborea a psorióza
- prudké zmeny nálad, depresie a úzkosť
- plesňová infekcia na nechtoch
- únava
- vaginálna infekcia (svrbenie a pálenie pošvy, zapáchajúci výtok)
- infekcia močových ciest (pálenie pri močení)
- chronická nádcha
- biely povlak na jazyku
- afty
Typickým prejavom kandidózy sú rôzne typy lézií, ako sú napr.: mukokutánne (herpes, keratitída, zápal spojiviek), infekcia na pokožke a nechtoch, chronická mukokutánna kandidóza, systémová kandidóza.
Chronická mukokutánna kandidóza
Chronická mukokutánna kandidóza je fyzický stav, ktorý sa vyskytol v dôsledku imunitnej poruchy T-buniek. K infekcii dochádza na povrchu slizníc, kože a nechtov, infekcia sa nerozširuje, ale zostáva iba v jednej oblasti. Tento stav je spojený s vírusovej infekciou spôsobenou HIV, ľudským papilomavírusom a pod.
Ako bojovať s premnoženou kandidou?
Farmaceutické lieky majú často len limitovaný účinok na premnoženú kandidu. Účinkujú len na krátky čas a vaše nepríjemné príznaky zmiznú,ale pokiaľ neurobíte zmenu vo vašom životnom štýle, príznaky majú tendenciu sa vrátiť. Mali by ste eliminovať faktory, ktoré podporujú jej rast.
Medzi 3 základné piliere pre boj s kandidózou patrí:
- Úprava jedálnička a eliminácia potravín (hlavne sladké, alkohol, lepok, škrob a kofeín)
- Zaraďte enzýmy a prírodné antifungálne prípravky na elimináciu premnožených kvasiniek
- Doplňte správne probiotické kmene na vyváženie mikroflóry
Všetky 3 kroky sú rozhodujúce pri liečbe nadmerného rastu a opätovného vyváženia mikroflóry. Dôležitou súčasťou je zaradenie enzýmového doplnku, ktorý obsahuje enzýmy rozkladajúce biofilm na povrchu kvasiniek. Rozklad biofilmov a pôsobenie antifungicíd priaznivo pôsobí na zbavenie kandidy, pričom zastavuje jej nadmerné množenie.
Ochranný biofilm, ktorý si produkuje kandida je vytvorený z beta-glukánov. Enzýmy rozkladajú biofilm a bunkovú stenu kandidy a zároveň pomáhajú organizmu odhaliť beta-glukány, čím sa aktivuje reakcia imunitného systému a zastaví sa jej nadmerný rast.
Enzýmový produkt na jej správne rozloženie by mal obsahovať enzým celuláza a proteáza. Celuláza štiepi bunkovú stenu kvasiniek, čím umožňuje enzýmu proteáza rozkladať vnútorné proteíny.
Faktory životného štýlu a prostredia môžu mať podstatný a negatívny vplyv na schopnosť organizmu zachovať si zdravú mikroflóru. Udržiavanie zdravej mikroflóry je rozhodujúce pre celkové zdravie, obnovuje energiu tela a udržuje imunitný a tráviaci systém.
Prírodné prostriedky s anti-fungálnym účinkom
- Tymián – jeden z najsilnejších prírodných anti-fungálnych látok. Štúdia z Poľska odhalila, že čajovníkový a tymiánový olej, majú schopnosť zmeniť morfológiu a metabolizmus kvasinkových enzýmov, čo naznačuje, že ovplyvňujú patogenitu C. albicans a nemôže sa stať rezistentná voči nim. Tymiánový olej by sa mal užívať maximálne 10 dní v kuse. Odporúčame užívať v želatínovej kapsuli.
- Olej z klinčeka – radí sa medzi silné anti-fungálne látky, ktoré bojujú s premnoženými kvasinkami.
- Olej zo Zelerových semiačok (Celery Seed) – vďaka obsahu chemických látok dokáže tiež narušiť biofilm kvasiniek Candidy a účinne s nimi bojovať.
- Extrakt z grapefruitových semiačok – je netoxický anti-fungálny extrakt, ktorý pomáha pri kandidóze.
- Cesnak
- Aloe vera
Diagnostika kandidózy
Sérologicky
Používa sa zrážací test s uhľohydrátovým extraktom z kandidy
Detekcia antigénov
V našom portfóliu nájdete test Candida scan na zistenie premnoženia C. albicans. Test je založený na profesionálnych laboratórnych ELISA testoch, ktorý prostredníctvom nameranej úrovne protilátok IgA a IgG zanalyzuje premnoženie kvasiniek Candida albicans vo vašom tele.
Kožný test
Slúži na určenie a pochopenie intenzity infekcie